stamp-2

Duševní zdraví u pacientek s karcinomem prsu

Duševní zdraví u pacientek s karcinomem prsu

⚛️DUŠEVNÍ ZDRAVÍ I Dnešní den 10. října je dnem duševního zdraví🌸

Pocity strachu, úzkosti, chmurné nálady, deprese, panické ataky…i to patří k léčbě rakoviny prsu. I s těmito nástrahami se musí mnoho žen potýkat. Mohou se objevit na začátku léčby, v průběhu léčby, ale nejčastěji se s nimi setkáváme u pacientek v dlouho očekávaném období remise. Proč?

Remise, světlo na konci tunelu dlouhé léčby, ke kterému se mnoho pacientek upíná. Všechno náročné spojené s onkologickou léčbou chtějí mít za sebou a vrátit se zpět do svého života, který žily před diagnózou. Okolí chce zpět zdravou a energickou partnerku / manželku / maminku / kamarádku / kolegyni… Přestávají pravidelné kontroly na onkologii. Přichází strach z návratu onemocnění nebo metastáz. Přichází stres před každým kontrolním vyšetřením. Objevují se trvalé následky léčby a další komplikace (únavy / lymfedém / brnění končetin / bolesti kloubů a kostí… Žena se musí vrátit zpět do práce, síly chybí, problémy se sčítají… Po šoku z diagnózy a převrácení života vzhůru nohama, psychicky náročné léčbě, ztrátě sebevědomí (z důvodu ztráty vlasů / obočí / vypadání řas / příbytku na váze / vzniku jizev / ztráty prsu / často také ztráty vaječníků / dělohy)…

Pořádný mix náročných záležitostí pro křehkou ženskou duši. K tomu se často přidávají problémy partnerské a obecně vztahové. I duše může být nemocná. Symptomy a potíže nejsou vidět, ale to neznamená, že nejsou. Často naše duše a psychika potřebují ještě větší péči a následnou léčbu než samotné tělo.

Veřejným prostorem rezonují silné příběhy žen, které nemoc překonaly. Žen, které zvládají obdivuhodné a hrdinské činy a vás to ještě víc tíží. Každá má své slabé chvíle a některé dny jsou lepší a některé horší. Lidé nechtějí číst o potížích, chtějí jen to obdivuhodné, ale to, že se o něčem nemluví nebo nepíše, neznamená, že to není. Spíše naopak.

Našly jste se v popsaných potížích v našem příspěvku? Nejste v tom samy! Tyto potíže se objevují po léčbě relativně často. Nestyďte se za ně. Prožívat strach, cítit smutek, nemít dobrou náladu, to není nic, za co byste se měly stydět!

🌸 Nebojte se říct si o pomoc.

🌸 Najděte si terapeuta (psychoterapeuta / psychologa), vyhledejte odbornou pomoc. I duše potřebuje léčit.

🌸 Nebojte se o svých pocitech mluvit se svými blízkými nebo třeba s kamarádkou.

🌸Nebojte se zavolat si o pomoc a podporu na naši Avon linku za zdravá prsa – 800 546 546.

🌸Nebojte se vyhledat podporu v pacientské nebo pomáhající organizaci.

🌸 Pečujte o svou duší a své duševní zdraví.

🌸Choďte do přírody.

🌸 Malujte / tančete / zpívejte / poslouchejte oblíbenou hudbu.

🌸Zacvičte si jógu.

🌸Choďte na procházky, věnujte se oblíbené pohybové aktivitě.

🌸 Čtěte knihy nebo si začněte psát třeba deník.

🌸 Naučte se relaxovat a meditovat.

🌸Pokud se cítíte osamělé a nemáte nikoho blízkého, pořiďte si čtyřnohého kamaráda – procházky, pohyb, příroda a nekonečno lásky zaručeno.

🌸Nejste v takové situaci samy! Máte se na koho obrátit.

Opatrujte se, nebojte si říct o pomoc nebo naopak pomoc nabídnout tomu, kdo ji ve vašem okolí potřebuje🤍

#mybellisky

Ilustrační foto našich dvou Bellisek Nikolek.