stamp-2

Naše doporučení na to, jak si užít léto po léčbě rakoviny prsu

Naše doporučení na to, jak si užít léto po léčbě rakoviny prsu

☀️🏖🏊‍♀️🏄‍♀️🧗‍♀️🧘‍♀️🩱KRÁSNÉ LÉTO PŘEJEME I Rády bychom vám všem popřály krásné letní dny a léto plných dobrých zpráv🌸

Velmi často se nás ženy s rakovinou prsu ptají na zkušenosti a omezení právě v souvislosti s létem a letními dovolenými v léčbě a po léčbě, zda mohou jet k moři nebo na dovolenou. Naše univerzální odpověď zní rozhodně ANO!

Je vždy potřeba v léčbě zkonzultovat cestování a dovolenou se svým ošetřujícím onkologem, zda je to vhodné a případně kam. V léčbě je určitě potřeba být na sebe více opatrná a poslouchat své tělo, ale to rozhodně neznamená neužít si procházek v přírodě🌲, cvičení jemné jógy na zahradě🧘‍♀️, když se cítíte dobře udělat si hezký výlet nebo si třeba s přáteli opéct buřty🔥🎸, vychutnat si výbornou zmrzku na hezkém místě🍦, číst si knížku v přírodě📔…cokoliv, co vám udělá dobře pro vaši duši a lehký pohyb, také pro vaše tělo.

Po samotné léčbě je možné si léto užít na maximum, pokud milujete moře, nic tomu nebrání, ale určitě opět u všech aktivit platí poslouchat své tělo, nesrovnávat se s tím, co jste zvládly před léčbou, nevyčítat si, že si třeba na dovolené u moře potřebujete na chvíli odpočinout nebo, že nestíháte vše, co jste si naplánovaly. Památky neutečou. Sepsaly jsme vám pár doporučení, které je vhodné v letních měsících a na dovolené po léčbě karcinomu prsu dodržovat:

🌸NASLOUCHEJ SVÉMU TĚLU I Vždy naslouchej svému tělu, pokud se cítíš unaveně, odpočiň si. Nevyčítej si pokud nestíháš všechno, jako dřív, dopřej tělu čas na odpočinek.

🏖 UŽIJ SI LÉTO I Zbytečně se nestrachuj, užij si svůj výlet/dovolenou/léto podle svých představ ač s pár drobnými omezeními.

☀️OCHRANA PŘED SLUNCEM I Vyhýbej se pobytu na přímému slunci (11:00-15:00), před přímým sluncem si kryj hlavu klobouk/čepice/šátek👒používej ochranné krémy proti slunci s vysokým SPF faktorem (50-100). Pokud jsi podstoupila ozařování celou část hrudníku si před sluncem chraň (například tričko s UV ochrannou)👚, ale dobře poslouží i klasické tričko/šaty. Nos spíš volné oblečení a hydratuj svou pokožku. Nezapomeň, že je nutné se chránit i ve stínu. Používejt sluneční brýle🕶

🩱PLAVKY I Plavky jsou velké téma. Určitě si pohlídej, aby zakrývaly jizvy, případně na ně nanes silnější vrstvu krému s vysokým SPF faktorem. Víme, že je to těžké, ale zkus myslet na sebe a ne na to, co si myslí ostatní. Nenech se omezovat v tom, co máš ráda jen kvůli tomu, co si bude myslet okolí. Dají se sehnat hezké protetické plavky na epitézu. Řada milovnic plavání, které jsou po oboustranné mastektomii zase používají plavecké jednodílné plavky. Trendem letošního léta jsou plavky s rukávem a to je pro ženy po rakovině prsu ideální řešení. Určitě nevěš hlavu a zkus si najít pro sebe vhodnou variantu. Stále více žen po léčbě rakoviny prsu a zvlášť po ozařování volí tričko s UV ochrannou ve kterém se dá i koupat.

🫗 VODA I Nezapomeň na pitný režim v důsledků většího pocení, doporučuje se pít čistá voda, ale určitě to s vodou nepřeháněj i druhý extrém může způsobit zdravotní problémy. Ale je dobré mít po ruce lahvičku s vodou, aby nedošlo k dehydrataci.

⚛️LYMFA I Ve velkých vedrech se často zhoršují lymfatické otoky. Pokud s nimi máš problémy, buď opatrná. Určitě pomůže po konzultaci s onkologem/lymfologem lymfatická masáž a lymfotejping. Pro okamžitou pomoc dobře poslouží auto-lymfatická masáž, ochlazení končetin například namočeným ručníkem, podložením končetin, tak aby byly nad úrovní srdce. Někomu pomáhá na zlepšení otoků plavání.

☀️HORKO I Pozor dávej také na dlouhý pobyt v horku. Organismus může být náchylnější k přehřátí a můžou se objevit nevolnosti, bolest hlavy a další zdravotní problémy.

🧘‍♀️ÚNAVA I V letních měsících mnoho žen po léčbě karcinomu prsu udává zhoršení chronických únav. Není to příjemné, ale nestresuj se tím. Dopřej si kvalitní a dostatečný spánek, odpočívej přes den, když si o to tělo řekne. Nevyčítej si to, že nejsi aktivní, najdi si aktivitu, při které relaxuješ například četba knihy, jemná jóga, pomalá večerní procházka nebo třeba jen posezení s kamarádkou…

Užijte si svá letní dobrodružství, zasloužíte si to☀️

#mybellisky

  1. července 2024