TETOVÁNÍ prsních dvorců – poslední krok v rekonstrukci prsu

stamp-2

Mastektomie není konec krásného hrudníku

Ztráta prsů vlivem mastektomie je jedním z nejobávanějších “vedlejších účinků” léčby karcinomu prsu. Přestože k ní dochází pouze u části případů, pro mnoho žen je stále nevyhnutelnou součástí terapie. Obzvláště mladé pacientky se s touto skutečností těžko vyrovnávají, protože společenský diktát silně ovlivňuje vnímání odlišného těla od norem. Svoji roli hraje i možné hledání partnera nebo sexuální soužití s tím aktuálním. Otázky, jak muž bude vnímat plochý hrudník nebo prsa bez bradavek a dvorců, se honí hlavami všech žen, jež si vyslechly verdikt mastektomie. Ty mladé se jimi zaobírají více, zejména, když teprve plánují zakládání rodiny a ještě dlouho budou sexuálně aktivní. Přestože současná medicína neumožňuje těmto ženám kojit, lze z vlastního tuku nebo implantátů vytvořit ňadra, včetně vymodelovaných bradavek. K rekonstrukci dochází i 3 roky po léčbě a mnohdy se může jednat o běh na delší trať. Cílovou pásku zde představuje tetování prsních dvorců – areol.

 

S tetováním po operaci nespěchejte, výsledek bude trvalejší

Úkolem plastického chirurga při rekonstrukci prsu je vytvořit ňadra co nejpodobnější těm původním. Odebrané mléčné žlázy jsou nahrazovány expandéry s následnou výměnou za silikonové implantáty, anebo za vlastní tuk (nejčastěji z oblasti břicha). Dochází i k modelaci bradavky. Ta je však barevně stejná jako okolní kůže. Proto se v posledních letech provádí tetování prsních areol, které dodá pigment novým bradavkám a opticky vytvoří prsní dvorce. Jedná se o poslední krok v rekonstrukci prsu, k němuž se přistupuje ideálně za 6 měsíců od poslední operace. Po vyndání stehů je vhodné jizvy masírovat, aby byly vláčné a pružné. To pomůže tomu, aby se pigment či tetovací barva do pokožky lépe zapracovaly. V určitých případech je možné tetovat i dříve. Záleží na stavu jizev, jejich umístění a jejich rozsahu. Před zákrokem je vždy nutná konzultace. Ta může proběhnout i emailem či telefonicky, nejen osobně.

 

Výdrž? S kvalitním pigmentem i desetiletí

Jestliže se vytváří pouze jedna areola, její vzhled se odvíjí od zdravého prsního dvorce. Je tak zaručeno, že barva bude maximálně blízká původnímu pigmentu. K tetování se používají tetovací barvy, které jsou barevně velmi stálé, anebo pigmenty pro permanentní make-up. Nevýhodou druhých pigmentů je jejich blednutí a možné vymizení již po 3 letech. Pro dlouhodobý efekt raději volte klasické tetovací barvy, bez změny sytosti vydrží desetiletí.

 

Jak zákrok probíhá?

První přichází na řadu zdravotní dotazník a konzultace. Následně se předkreslí tvar a tatér zvolí barvy. Pokud je jedno prso zdravé, bude se to druhé přizpůsobovat barevně i tvarově tomu prvnímu. Jestliže se tetují obě prsa zároveň, dá vám zkušený tatér doporučení ohledně vzhledu dvorce. Nicméně finální rozhodnutí o velikosti a barevném tónu je vždy na klientce. Po vyměření a předkreslení se na kůži nanese mast obsahující anestetika a nechá se působit přibližně 20 minut. Mast oblast odkrví a výrazně sníží citlivost. Následuje samotné tetování, které při rekonstrukci obou dvorců trvá včetně konzultace maximálně 4 hodiny.

 

 

Hojení je rychlé, péče nenáročná

Po zákroku se areoly zalepí speciální fólií. Ta na prsou zůstává 24 hodin. Poté ji můžete sundat, prsa omýt vlažnou vodou s antibakteriálním mýdlem a znovu zalepíte čistou fólií, kterou dostanete s sebou. Po 5 dnech fólii sundáte (ne dříve) a areoly budou zahojené. Zpočátku se mohou odlupovat malé a slabé šupinky pokožky, které nemají vliv na sytost pigmentu. Do týdne bývá vše zahojeno. Stejně jako u klasického tetování lze výdrž a sytost prodloužit vhodnou hydratační péčí. Každé tělo reaguje jinak a občas je nutné zákrok zopakovat, především u barev na permanentní make-up.

Tetování areol je vhodné pro ženy v jakémkoli věku. Společnost Perfect Academy nabízí tetování areol zdarma pro všechny pacientky, které v důsledku léčby rakoviny prsu přišly o svá ňadra. Nárok na krásná prsa má totiž každá z nás.

 

Odborná konzultace: Martina Urban, Perfect Academy