You can view this page in English

Kniha Průvodce

Informace o knize Nejsi na to sama – průvodce rakovinou prsu

O knize:

Nejsi na to sama – průvodce rakovinou prsu je unikátní knihou pro všechny ženy, které postihlo toto vážné onemocnění, a také jejich blízké. Publikace vznikla ve spolupráci s předními českými lékaři a provází ženu onemocněním od podezření na nádor až po návrat do běžného života po úspěšné léčbě. Dotýká se i témat, jako je těhotenství po nemoci, intimita po mastektomii nebo metastatická fáze rakoviny. Ženy z projektu Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu – sdílejí na stránkách knihy rady, jak se s nemocí vyrovnat, jak o ní mluvit se svým okolím a jak se vypořádat s duševními či finančními nástrahami nemoci. Často s vtipem otevřeně hovoří o tématu, jemuž se zdravá část veřejnosti mnohdy vyhýbá.

Kniha je důležitým poselstvím prevence této nemoci a zároveň boří mýty, které kolem ní panují.

Onemocnění rakoviny prsu je velmi náročné nejen po fyzické stránce, ale také psychické a mnohdy časové. Obzvláště, když zasáhne do života mladé ženy toužící po rodině nebo se už o ní starající. Jak říct v práci, že jsem nemocná, jak vysvětlit dětem, aby se nebály holé hlavy, na která vyšetření mám nárok nebo jak se vrátit do aktivního života po chemoterapiích a ozařování? To je pouze drobná ukázka toho, čím si ženy s tímto mnohdy agresivním onemocněním procházejí v produktivním věku. Příliš málo relevantních informací a chybějící osobní prožitek jiných pacientek byly pro manažerku projektu Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu Nikolu Samkovou spouštěčem k sepsání této knihy už od prvního dne její diagnózy. „Když jsem před 9 lety onemocněla, bylo minimum zpráv o karcinomu prsu z pohledu pacientky. Tady v Česku nebyly žádné organizace zaměřené na tak mladé pacientky jako já, tedy 23 let. Chtěla jsem, aby už žádná žena nemusela čelit této nemoci a zároveň o ní věděla tak málo. Jsem ráda, že se pro tento nápad nadchly i další pacientky a také mnozí odborníci,“ přibližuje Nikola.

Kniha vznikala více než rok sepsáním rad a poznatků žen, které si onemocněním procházejí nebo mají jeho léčbu úspěšně za sebou. Odbornými garantkami knihy jsou onkopsycholožka doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc. a mamodiagnostička a zakladatelka sítě mamma center MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D. Na knize spolupracovali také onkoložky prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc., MD, Ph.D. (z pražské VFN) a MUDr. Petra Pokorná (FN Motol), MUDr. Běla Malinová z radioterapeutického oddělení ve FN Motol a plastický chirurg doc. MUDr. Ondřej Měšťák, PhD. (FN Bulovka, Esthé klinika). V knize čtenářky a čtenáři najdou odborné informace, osobní prožitky pacientek a jejich blízkých (partner, rodina, přátelé), užitečné odkazy, ale také 8 konkrétních příběhů žen, které si touto nemocí zdárně prošly. Jejich posláním je předat nejen zkušenosti, ale také povzbudit ty, jež na začátku léčby teprve stojí. Ukázat, že karcinom prsu je v dnešní době dobře léčitelné onemocnění, pokud se na něj přijde včas díky samovyšetření.

Reference na knihu:

 

Moc děkuji Tobě a Belliskám za úžasnou knížku. Je opravdu moc hezky udělaná a ačkoliv se ke mně dostala až nyní, kdy podstupuji ozařování a valnou většinu léčby už mám za sebou, tak se od ní nemohu odtrhnout. Dává mi odpovědi na otázky, na které jsem doteď neměla odpověď, anebo mě ani nenapadly. Dobíjí mě neuvěřitelnou energií a důvěrou v lepší časy. Díky, že v tom nejsem sama.”

 pacientka s rakovinou prsu, 53 let

 

Knížka je jedním slovem úžasná! Ani se mi nechtělo věřit, že někdo dokáže na papír hodit tolik informací, které jsou úplně srozumitelné i pro nováčka v onkosvětě, ale přitom dostatečně odborné a nezavádějící, navíc podané se skvělým humorem. Úplně mě dostalo to, jak se vám povedlo do slov (a ilustrací – jsou nádherný!) dostat vaše pocity. Mockrát jsem se při čtení přistihla s myšlenkou TO JE PŘESNÝ! JAKO BYCH TO PSALA JÁ. Myslím, že opravdu každá žena, které se do cesty připlete rakovina prsu, si po přečtení vaší knížky může říct, že na to opravdu není sama.”

pacientka s rakovinou prsu, 28 let

 

“Píšu vám s poděkováním – vaše kniha je úžasná! Zvedla mi náladu už v okamžiku, kdy jsem ji přebírala od pošťáka a potom pokaždé, když jsem ji otevřela. Propojit odborné informace společně se zkušenostmi pacientek byl skvělý nápad. Nadšená jsem také z rozsahu témat, které kniha pokryla. Opravdu jsem (ani na internetu) doposud nenašla takto komplexní zdroj informací na jednom místě. Přála bych si, aby měly všechny pacientky možnost tuto knihu prolistovat, protože může pomoci s odstraněním strachu z toho, co bude. Ať už se jedná o očekávaná (a obávaná) vyšetření, léčbu, ale i strach z toho, jak se zapojit zpátky do života (a půjde to vůbec…?). Já už teď vím, že to půjde! A až zase na chvíli tuhle jistotu ztratím, vím, kde ji opět naleznu.”

pacientka s rakovinou prsu, 43 let

 

“Nikolko, Vy a zbytek týmu jste neskutečný dar pro všechny ženy a rodiny pacientek s rakovinou prsu. Dcera se dozvěděla diagnózu před 14ti dny. Žije v Budapešti a já od té doby starostmi skoro nespala. Díky za rychlé zaslání knihy, prosím ráda bych si zakoupila ještě jednu, tu první jsem přečetla jedním dechem a obratem poslala dceři do nemocnice, již ji má u sebe. Chci vás podpořit a hlavně mít i já knihu stále u sebe. Teď vím, co dceru čeká a co prožívá, dokážu jí být díky vám mnohem větší oporou. V té knize je skutečně vše, na co jsem hledala odpovědi. Děkuju.”

maminka pacientky s rakovinou prsu

 

A co řekla o knize jeji garantka, primářka MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.?

 

„Nenajdu jiná slova, než že ta knížka je prostě báječná. Vůbec nedokážu pochopit, jak se vám podařilo udržet “tonus” v textu, objem knížky mě doslova omráčil. Prokládání Belliskami, tou čirou upřímností, protože každá popisuje prožité, je prostě geniální. Jsem si jistá, že nikde na světě nevyšel takto dokonalý kompilát potřebné odbornosti, otevřeného srdce a náruče. Velká gratulace. Za sebe si teď přeji, aby se kniha co nejrychleji ‘doporodila’, už teď chybí na trhu.“

Cena knihy:

Z každého zakoupeného výtisku dvě knihy zdarma pro nové pacientky

O knihu je možné zažádat prostřednictvím projektu Bellis. Kniha je zdarma pro každou nově diagnostikovanou pacientku či ženu v aktivní onkologické léčbě zaměřené na karcinom prsu (chemoterapie, radioterapie, operace či biologická léčba).

Za symbolickou cenu 200 Kč si ji budou moci koupit jakékoli pacientky s karcinomem prsu ať už podstupující hormonální léčbu nebo po skončení celého léčebného cyklu.

Cena 400 Kč je pak stanovena pro všechny ostatní zájemce. Z této ceny poputují finance na výtisky zdarma pro 2 nově diagnostikované pacientky.

Distribuce knihy:

Knihu si lze objednat za tyto zvýhodněné ceny nebo zdarma pro pacientky na e-mailu: nejsinatosama@gmail.com. Po předchozí domluvě je možné osobní vyzvednutí v Praze, dále pak v Příbrami, Pardubicích, Hradci Králové a dalších městech. Knihy jsou také k dispozici v Nemocničních knihovničkách, ve vybraných Komplexních onkologických centrech, ve vybraných mamocentrech a na dalších místech. Knihu je možné zaslat po celé ČR s příplatkem za poštovné a balné (50,-Kč).

Budeme rády, když si o knihu napíšete nebo si knihu zakoupíte přímo přes nás, podpoříte tak plnou částkou nákup knih pro nově diagnostikované pacientky.

Knihu si lze objednat také na e-shopu vydavatelství Grada za cenu 299 Kč, v jejich prodejnách a sítích knihkupectví.

Pro více informací anebo pro objednání knihy lze volat také na AVON Linku za zdravá prsa na bezplatné telefonní číslo 800 546 546 každý všední den od 10:00 hod. do 18:00 hod.

Objednáním knihy přes e-mail nebo přes AVON Linku za zdravá prsa souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účel distribuce nebo prodeje knihy.

 

Představení knihy Průvodce

Tisková zpráva –  Bellis – Průvodce rakovinou prsu

Ukázky ilustrací