stamp-2

Otevřená škola chemoterapie

Otevřená škola chemoterapie
🎀Přišla špatná zpráva v podobě diagnózy karcinomu prsu? Čeká Tě chemoterapie? Daly jsme dohromady pár rad, které by se Ti mohly hodit.
🍹Zcela otevřená škola chemoterapie pro začátečníky:
1. Počítej s tím, že přijdeš do 10. až 14. dne po podání první chemoterapie o vlasy. Z vlastní zkušenosti ti radíme – ostříhej si je na krátko a nečekej, až začnou padat.
2. Zázrak se nestane, opravdu vypadají.
3. Zajdi si ke kadeřnici nebo popros někoho blízkého, ať ti vlasy ostříhá nebo oholí. Zajisti si slušivé a pohodlné čepičky, doporučujeme bavlněné, ve kterých ti bude dobře. Pokud o vlasy přijdeš v zimě, počítej s tím, že ti na holou hlavu bude chladno. Nejedna z nás spala v noci právě ve zmíněné čepičce.
4. Koupi paruky zvaž. Většina z nás do ní na začátku investovala docela dost peněz, ale ji měla na hlavě jen párkrát, protože to není zrovna pohodlné. Počkej, jak se budeš cítit plešatá, v šátku nebo čepici. Třeba zjistíš, že to pro tebe není problém a ušetříš. Pokud na svých vlasech opravdu tolik lpíš zkusí si zjistit více informací o DigniCapu, ale pozor ne všichni odborníci tuto metodu doporučují.
5. Pokud chodíš mezi lidi a nechceš, aby se na tě každý ptal, co ti je, a ještě u toho divně koukal, navštiv specializovaný obchod a vyber si paruku, která ti bude nejvíce sedět. Ideální pořídit si dlouhé vlasy, po kterých jsi vždycky toužila, ale nikdy ti nedorostly.
6. Před chemoterapií se vyhni svému oblíbenému jídlu. Pokud ti po podání chemo nebude dobře, hlava si zafixuje, že ti nebylo dobře právě po tomto jídle a už se na něj hodně dlouhou dobu nebudeš moc ani podívat.
7. Výjimkou je, pokud se chceš zbavit své závislosti na čokoládě. Ale to ty určitě nechceš!
8. Někdy v průběhu cyklů taxanů můžeš přijít i o řasy a obočí. Nelekej se, po skončení chemo dorostou. Neboj se obočí domalovat speciální tužkou, neboj se ani výraznějšího líčení. Je důležité, aby ses cítila dobře, takže stíny make-up, rtěnka…pokud ale na zkrášlování nebudeš mít náladu, tak se tím vůbec nestresuj.
9. Dělej si radost, mysli na sebe, dopřej si odpočinek, pečuj o sebe a o své pohodlí.
10. K chemoterapii bohužel patří: brnění končetin, kovová pachuť v ústech, povlak na jazyku, afty a záněty sliznic, vaginální suchost, podráždění sliznic, zvýšená teplota, puchýřky a zarudnutí rukou, zarudnutí a vyrážka na obličeji, bolesti kloubů a svalů, průjem nebo naopak zácpa, otoky, zadržování vody, nabírání hmotnosti. Nepanikař, pokud se objeví, ale oznam jejich přítomnost svému onkologovi.
11. Obecně se nemusíš následků chemoterapie tolik obávat, jako ještě před 8-10 lety, kdy byly vedlejší účinky podávání této léčby mnohem větší a náročnější. Dnes opravdu existuje velmi účinná a moderní premedikace, která dokáže zmírnit vedlejší nepříjemné účinky docela dost. Co to znamená v praxi? Nebudeš zvracet a nebude ti tak špatně. Zvládneš to mnohem lépe, neboj.
12. I když premedikace na zmírnění zvracení a dalších nežádoucích účinků chemo obsahuje kortikoidy, určitě doporučujeme ji neodmítat! Kortikoidy způsobují určité nežádoucí účinky také, ale rozhodně jsou snesitelnější než ty, které by způsobovala léčba bez premedikace.
13. Až ti v nemocnici nabídnou oranžádu nebo aperol, nenastavuj sklenici, ale ruku. Je to slangový výraz pro antracykliny podávané v rámci chemo.
14. Po aplikaci hodně odpočívej, i když na sobě nebudeš pozorovat vedlejší účinky. Organismus dostal pěknou nálož. Některá zvládne chodit bez přestávek do práce, jiná potřebuje více odpočinku a je raději doma, ale určitě doporučujeme v den podání chemo a ideálně dva dny po zůstat v klidu doma. Vezmi si home office, potřebuješ klid a soustředit se hlavně sama na sebe. Nemusíš zůstávat v posteli, když ti nic není, pobyt v přírodě, lehké práce na zahradě nebo cokoliv, co tě činí spokojenou a šťastnou, je teď na místě.
15. V období léčby chemoterapií si dávej pozor na infekce a další virová onemocnění. Tvůj imunitní systém plně zaměstnává boj s rakovinou a musí zvládat náročnou léčbu, je tedy oslaben. Vyhýbej se infekčnímu prostředí nebo místům, kde se shromažďuje více lidí. Nestyď se nasadit si v chřipkovém období nebo i mimo roušku. Jde o tvoje zdraví a tvůj život.
16. Pokud se na to cítíš, tak se hýbej a neomezuj se ve sportu. Dopřej si dlouhé procházky, když to půjde, klidně si zaklusej nebo si zacvič jógu. Nebude to na vrcholové výkony, ale užiješ si to. Své aktivity zkonzultuj s lékařem.
17. Nauč se naslouchat svému tělu, ono si řekne. Potřebuješ po chemo zůstat ležet a odpočívat? Nevyčítej si to a klidně strav celý den v pyžamu.
18. S nikým se nesrovnávej. Že jiná zvládla chodit do práce, a ještě umýt okna (a možná přitom i žonglovala)? Nikomu nemusíš nic dokazovat, každé tělo je jiné a každá diagnóza jinak závažná.
Kdy zpozornět při chemoterapii a kontaktovat lékaře:
Zvracím i přes léky!
Mám teploty přes 37.8°C.
Mám průjmy 24 hod a běžně dostupné léky jsou bez efektu.
Mám bělavé povlaky v puse a afty.
Při aplikaci se mi v místě podání dělá boule, nebo to místo bolí, pálí!
Jsem tak unavená, že nemůžu prakticky vstát z postele!
Mám velké bolesti.
Špatně se mi dýchá.
Jsem psychicky na dně!
Nevím si rady!
Posíláme hodně síly, dáš to🦸‍♀️💪
PS: Fakt chemo AC vypadá jako aperol a opravdu na něj delší dobu nebudeš mít vůbec ale vůbec chuť.
Přišly Ti naše rady užitečné? Mnohem víc jich najdeš v naší knize Nejsi na to sama – průvodce rakovinou prsu ➡️ https://www.bellisky.cz/kniha-pruvodce/
O knihu si napiš na e-mail: nejsinatosama@gmail.com
✏️ kater_illu