stamp-2

Bellisky píší knižního průvodce rakovinou prsu

24.02.2020

Bellisky píší knižního průvodce rakovinou prsu

Stále se zvětšující množství dezinformací o karcinomu prsu i nepřehlednost všeho, na co mají pacientky nárok. Právě tyto a další důvody nás, mladé ženy z projektu Aliance žen s rakovinou prsu – Bellis, vedou k sepsání knižního průvodce tímto onemocněním. Každý rok přibývá pacientek s touto diagnózou včetně těch velmi mladých, které bývají ve svém věku často jediné ze svého okolí a neví, kam se obrátit pro radu. K tomu bude sloužit nová kniha Bellis – Průvodce pacientek rakovinou prsu.

Nedílnou součástí publikace, jejíž vydání je plánované na podzim roku 2020, jsou články psané přímo pacientkami. Obzvláště mladé pacientky čelí faktu, že jsou ve své věkové kategorii samy a okolí jim nerozumí. To je další důvod napsání knižního průvodce – autentické rady a prožitky těch, které si rakovinou prošly těm, jež na startu léčby teprve stojí. Jak se připravit na chemoterapie, jak si zažádat o invalidní důchod nebo jak se dát do psychické pohody, když bojujete s představou vlastní smrti. O tato a další témata, včetně možnosti otěhotnění po nemoci, boji s rostoucí váhou či depresemi, se dělí pacientky, jež léčbou prochází anebo ji mají úspěšně za sebou.

Pohled pacientek je komentován přední onkopsycholožkou, Doc. PhDr. Dr. phil. Laurou Janáčkovou, CSc.. Odbornou záštitu nad publikací převzala Doc. MUDr. Jana Prausová, PhD., MBA, přednostka Onkologické kliniky FN Motol, a do knihy přispěli také plastický chirurg Doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D. a zakladatelka sítě mamocenter MUDr. Miroslava Skovajsová Ph.D.. Chybět nebudou ani typizované příběhy několika pacientek – jaké je to onemocnět v těhotenství či ve velmi mladém věku? Autorky se dotýkají i opomíjeného tématu metastatické fázi nemoci nebo toho, jak celou nemoc vnímá okolí. Průvodce ukazuje, že diagnóza rakoviny prsu nemusí znamenat konec všeho, ale často začátek něčeho nového, lepšího.

Naším cílem je dostat Průvodce k co největšímu množství lidí, k nově diagnostikovaným pacientkám pak zdarma. I proto jsme se spojily s Nadační fondem pomoci Karla Janečka a jeho novou crowdfundingovou platformou znesnáze21, kde může veřejnost přispívat na vznik knihy dobrovolnou částkou. Fond bude zároveň finančním patronem sbírky. Příspěvky je možné darovat až do 17. dubna na:

 

https://znesnaze21.cz/sbirka/bellis-pruvodce-pacientky-rakovinou-prsu

 

Všem děkujeme za jakoukoli pomoc, má to smysl!

Jsme tady pro sebe, jsme tady pro Tebe.

Fotogalerie

Novinky projektu

Dnes je světový den boje proti rakovině, pro nás je to den o NADĚJI
Přečíst
Únor v Charitativním kalendáři Bellissime 2023 patří Martince, přečtěte si její silný příběh
Přečíst
Nový inspirativní příběh Bellisky Marušky
Přečíst
#mybellisky na tradiční lednové konferenci PragueONCO🎀 s prof. Petrou Tesařovou.
Přečíst
Workshop samovyšetření (.)(.) proběhl dnes pro zaměstnankyně z celých západních Čech ČSOB v Plzni
Přečíst