stamp-2

Bezpečné online vzdělávání Bellisek

Bezpečné online vzdělávání Bellisek

Významnou součástí projektu Bellis – mladé ženy s rakovinou je předávání relevantních informací pacientkám a jejich propojení s lékaři a dalšími odborníky z různých oblastí týkajících se tělesného a duševního zdraví, právně sociálné sféry, sportu a dalších. V současné době, kdy není bezpečné se stýkat reálně a pro ženy v onkologické léčbě či po ní je riziko ještě větší, jsme své aktivity přesunuly na online komunikační platformy. Co už proběhlo a na co se Bellisky mohou těšit?

 

V prosinci se uskutečnil webinář s názvem “Výživa onkologického pacienta” s MUDr. Petrou Holečkovou, Ph.D., MBA zástupkyní primáře a vedoucí lékařkou nemocničního oddělení Ústavu radiační onkologie z Nemocnice na Bulovce a Janou Pelouchovou, předsedkyní spolku Diagnóza leukémie. V této online přednášce, pořádané Aliancí žen s rakovinou prsu o.p.s., se dámy zabývaly vhodnou stravou pro pacienty, co dělat, když není chuť k jídlu apod. Výživa totiž hraje v léčbě pacienta významnou a mnohdy opomíjenou roli.

Mezi pravidelně spolupracující odborníky patří PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D. z UK Katedry psychologie. Právě s ním proběhl lednový seminář “Jak na vztahy”. Nenaplněné, komplikované či vztahy ze setrvačnosti jsou mnohdy přítomny u onkologických onemocnění, jak potvrzují zkušenosti onkopsychologů. Ve webináři bylo možné dozvědět se více o poslání vztahů nebo o tom, jak v nich zdravě prosazovat svoje potřeby.

Snažíme se pacientky informovat prostřednictvím spolupráce s Pacientským Hubem Ministerstva zdravotnictví, také o onemocnění COVID-19 a s ním spojeném očkováním. Lidé podstupující onkologickou léčbu nebo po ní patří mezi rizikové skupiny z hlediska často vážnějšího průběhu nemoci. I z toho důvodu jsme Belliskám zprostředkovali webinář s MUDr. Danielem Dražanem, členem výboru České vakcinologické společnosti. MUDr. Dražan odpovídal na otázky, pro koho je očkování vhodné, jak vakcíny vznikaly a jaký je mezi nimi rozdíl.

Dalším lednovým webinářem byl ten s lymfoterapeutkou Magdalénou Pertoldovou. V něm se Bellisky dozvěděly více o lymfě a lymfedému, otoku zapříčiněném odstraněním lymfatických uzlin či ozářením v rámci onkologické léčby karcinomu prsu. Magdaléna také předvedla jak provádět lymfatickou automasáž. To Bellisky ocenily obzvláště teď, kdy je kvůli pacientům s COVID-19 často těžké dostat se na tuto speciální masáž uvolňující otok horních končetin.

 

Co se dále chystá v online světě Bellisek?

4. 2. 2021 – online představení knihy Nejsi na to sama – průvodce rakovinou prsu od 18 hod. na Facebooku Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu. O knize promluví autorka knižního projektu Nikola Samková spolu s vybranými autorkami textů, kreativní editorkou a ilustrátorkou. Čestným hostem bude mamodiagnostička a zakladatelka sítě mamma center MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D., jedna z odborných garantek knihy, a také ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu se svoji zástupkyní.

5. 2. 2021 – Zvládání psychické zátěže a stresu pro pacienty po onkologickém onemocnění – celodenní webinář s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem, Ph.D. z UK Katedry psychologie

18. 2. 2021Štěstí je téma chystaného webináře se skvělou onkopsychložkou doc. MUDr. Laurou Janáčkovou, CSc., Ph.D.

únor/březen – Navazující webinář na téma auto-lymfatická masáž s lymfoterapeutkou Magdalénou Pertoldovou (datum bude upřesněno)

 

Další webináře budou následovat dle vývoje aktuální situace.

 

Zpět do kondice i v zimním počasí

Každoroční projekt Zpět do kondice, v němž se Bellisky navzájem motivují svými sportovními výkony, běžně probíhá od jara do podzimu. Aktuálně se mohou Bellisky zapojit také do zimní výzvy od poloviny ledna do 15. února. Zatím se zapojilo 42 žen, které i v chladném počasí běhají, chodí na procházky, otužují se nebo cvičí jógu. Dobře i uvědomují, jak je pohyb důležitý jako prevence mnoha onemocnění.

 

O dalších aktuálních webinářích budeme informovat v pacientské skupině Bellisek na Facebooku. Tam se i nadále mohou pacientky obracet o rady a pochopení. Pracovní tým Bellisek je v této náročné době všem pacientkám k dispozici.

 

Příjemnou a bezpečnou zimu přejí

Bellisky

Novinky projektu

Pracovní schůzka koordinátorek v Brně <3
Přečíst
Workshop prevence rakoviny prsu v Centru pro rodinu Kamínek v Chocni
Přečíst
Fotogalerie z Charitativní módní přehlídky v Ostravě
Přečíst
Workshop na rozproudění lymfy LYMFA FLOW
Přečíst
Bellisky na Night run běhu v Brně
Přečíst