stamp-2

Oslavujeme život! Proběhl druhý ročník Survivorship Day na podporu onkologických pacientů

02.06.2024

Oslavujeme život! Proběhl druhý ročník Survivorship Day na podporu onkologických pacientů

2. červen každý rok patří všem lidem, kteří překonali rakovinu nebo s ní právě bojují. Den onkologických pacientů (Survivorship Day) se dočkal opravdu radostné a důstojné oslavy života v Tyršově domě na pražském Újezdě. Bohatý program si pro pacienty a jejich příbuzné připravil spolek Hlas onkologických pacientů (HOP), jehož součástí je také projekt Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu. Jeho manažerka Nikol Pazderová je součástí výboru HOP, takže měly Bellisky na zmíněném dnu početné růžové zastoupení.

 

Jak oslavit radost a vděčnost z překonaného onkologické onemocnění? Způsobů je mnoho. Např. naučíte kamarádku samovyšetření prsu. Nebo se přestanete stresovat a naučíte se radovat i z toho, že svítí slunce a u toho jste sklidili první jahody. Pokora k životu, tomu, co může přinést, a radování se z maličkostí jsou přístupy, jež onkologické pacienty často spojují. Přijmout výzvy a vytěžit z nich maximum toho nejlepšího. I letošní program Survivorship Day rozhodně přinesl další důvody k radosti. Pro Bellisky bylo uspořádáno další kolo projektu Pěstuj se jako vzácnou květinu, během níž si ženy s diagnózou karcinomu prsu mohly vyzkoušet roli modelek – nechat se nalíčit, učesat, hezky se obléci a zapózovat před fotoaparátem Kristýny Zuzové. Snížené seběvědomí následkem onkologické léčby je jedním z hlavních témat, které pacientky po diagnóze řeší. Ukázat sama sobě, že jsem stále krásná, je pro mnoho z nich způsob jak sebevědomí opět zlepšit.

 

Připravena byla celá řada praktických workshopů. Jóga s Lucií Königovou, trénink paměti s psycholožkou PhDr. Zuzanou Peterovou nebo fyzioterapeutické cvičení s Editou Struskovou. Hosté se mohli vlnit do rytmu latinskoamerických tanců s lektorkou Veronikou Kuštovou nebo se zdokonalit v nordic walkingu s Ivanou Veselou. Všichni přítomní také dostali možnost nechat si zkontrolovat kožní znaménka pomocí dermatoskopu. Pro děti bylo připraveno kreslení na obličej, nemocnice pro medvídky nebo výroba placek, pro dámy lakování přírodními laky na nehty a poradenství péče o pleť s přírodní kosmetikou. Každý se pak mohl občerstvit u stánku Nam Nam Piaggio v duchu italské gastronomie.

 

Psycholog PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., spolu s onkologem prof. MUDr. Samuelem Vokurkou, Ph.D., hematologem MUDr. Peterem Pavlíčkem, doktorkou Peterovou, předsedkyní HOP Mgr. Petrou Adámkovou a manažerkou projektu Bellis Ing. Nikol Pazderovou, MPA, a pokřtili čerstvě vydanou knihu Psychoonkologie, jejímž autorem je právě Martin Pospíchal. Publikaci zakoupíte např. na e-shopu vydavatelství Grada. Po křestu následovalo hudební vystoupení gospelové zpěvačky Leony Gyöngyösi. Následně byla předána cena HOP pro osobnost roku šířící osvětu v oblasti onkologických onemocněních. Tu převzala zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, jež bojuje s karcinomem prsu. I přes silné dojetí a značnou časoovu vytíženost Anička zazpívala dvě písně a odnesla si i knihu Nejsi na to sama – průvodce rakovinou prsu Bellis. Finální minuty patřily pacientkám z projektu Bellis, které zazpívaly píseň Síla v nás a jejich jednotný hlas nadchl publikum natolik, že si píseň ihned zopakovaly za bouřlivého potlesku.

 

Všem, kteří se na organizaci tohoto dne podíleli, moc děkujeme. Uvědomujeme si, jak moc je důležité ukazovat, že rakovina není synonymum smrti, ale v mnohých případech i nového života a duševního znovuzrození. Ačkoli vážnost diagnózy se tím nikterak nemění, současná medicína dává naději mnohým pacientům s touto chorobou. Všem přejeme, aby oslavili ještě mnoho a mnoho Dnů onkologických pacientů.

 

Fotografie od Soni Maléterové z akce najdete v galerii níže.

Novinky projektu

Žij a buď šťastná – jak na to po léčbě rakoviny prsu?
Přečíst
Jakou pomoc a podporu můžeme nabídnout ženě s rakovinou prsu?
Přečíst
Poběž s námi za zdravá prsa v Mostě, Praze, Českých Budějovicích a Olomoci – Night run a charitativní Avon běh na 5 km
Přečíst
Příběh Lucie Kmochové a její dcery Lucinky z kampaně MAMINKOU NAVZDORY RAKOVINĚ PRSU
Přečíst
Máme nafoceno!
Přečíst