stamp-2

Světový den lymfedému – přečtěte si vše důležité o lymfatickém otoku o žen s rakovinou prsu

Světový den lymfedému – přečtěte si vše důležité o lymfatickém otoku o žen s rakovinou prsu

🎀 SVĚTOVÝ DEN LYMFEDÉMU I 6. březen je celosvětově věnován problematice a tématu lymfedému🎀

⚛️Lymfedém patří mezi jeden z nejčastějších vedlejších a trvalých následků onkologické léčby karcinomu prsu. Objevuje se až u 42 % pacientek, které podstoupily chirurgický zákrok spojený s léčbou rakoviny prsu. Lymfatický otok do značné míry snižuje kvalitu života pacientek a způsobuje výrazné potíže a omezení.
⚛️ Lymfatický otok se nemusí objevit okamžitě po operaci, ale může se objevit až za několik měsíců nebo dokonce let. Nicméně lze ho výrazně zlepšit a zmírnit pravidelnou pohybovou aktivitou a také lymfatickými masážemi.
ℹ️ Co je lymfatický systém? Co je lymfedém? Jak lymfatickému otoku předcházet, jak ho léčit? Odpovědi na tyto otázky jsme zpracovaly v odborném článku “Vše o lymfě” s lymfoterapeutkou Lucií Čedíkovou, přečtěte si ho na našem webu➡️ https://www.bellisky.cz/…/vse-o-lymfe-s…/
Co lymfatickému systému žen po léčbě rakoviny prsu neprospívá?
🌡vystavování se teplotním šokům (vysoké/nízké teploty) – proto se nedoporučuje např. saunování nebo naopak kryoterapie, pozor i na horkou vodu ve vaně nebo třeba ve dřezu na nádobí
🫗nedostatečný pitný režim (ovšem s tím, že nic se nemá přehánět)
👙nošení pevného / těsného oblečení – zejména v oblasti hrudníku, břicha a horních končetin, nevhodné jsou např. podprsenky s kosticemi nebo příliš těžký batoh
⌚️nošení hodinek, prstýnků či náramků (i volných) na končetině té strany těla, kde byl nádor
🤸‍♀️nedostatek pohybu (doporučuje se 30 minut pohybu denně – ideální jsou procházky, ono-jóga, plavání…ale ani se sportem to nesmíme přehánět)
🧘‍♀️nedostatek psychické hygieny
🥦 dbejte na zdravou výživu a dostatek spánku, lymfedému nedělá dobře obezita nebo větší přírůstek váhy
🩸opatrně na poranění (říznutí nožem, poranění při pracích na zahradě, pozor také na kousnutí hmyzem)
💉 z postižené končetiny by se neměla odebírat krev, měřit se na ní tlak nebo se do ní očkovat, ale pokud máte postižené obě končetiny jiné řešení moc není, ale nebojte lze například krev odebírat bez zaškrcení, jen o tom vždy informujte příslušného zdravotníka
🌸Řada našich workshopů a webinářů, které pořádáme pro naše pacientky, se věnuje tomuto tématu. Již třetím rokem každou středu cvičíme online onko-jógu právě se zaměřením na rozproudění lymfy. Pokud máte o cvičení nebo videozáznamy lekcí zájem, stačí se ozvat na náš e-mail: mybellisky@gmail.com.
📖Tématu lymfatických otoků a vzniku lymfedému se budeme věnovat důkladně v našem 2. díle knihy Nejsi na to sama s podtitulem průvodce životem po léčbě rakoviny prsu. Tam vznikne také prakticky návod, jak si poradit s lymfedémem včetně videí.
Další pravidelnou aktivitou na rozproudění lymfy je projekt “Protajči se ke zdraví,” v rámci kterého se konají hned dva semináře LYMFA FLOW, více informací hledejte na Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s.