stamp-2

TISKOVÁ ZPRÁVA – Maminkou navzdory rakovině prsu

TISKOVÁ ZPRÁVA – Maminkou navzdory rakovině prsu

Rakovina prsu v těhotenství? Léčit se dá, diagnóza však bývá podceňována

Projekt Bellis spustí osvětovou kampaň výstavou fotografií 13. května v Českém muzeu hudby

 

Praha, 13. 5. 2024 – Těhotenství je vnímáno jako jedno z nejhezčích období v životě ženy. Některým nastávajícím matkám ho však naruší vážná nemoc – karcinom prsu. Od roku 2018 do 2022 si tuto diagnózu ročně vyslechlo přibližně 80 žen do dvou let po těhotenství nebo IVF (metoda umělého oplodnění)[1] a několik desítek dalších je diagnostikováno již v průběhu těhotenství. Rakovina prsu se může vyskytnout během gravidity i kojení. U obou skupin pacientek lze chorobu léčit, byť s jistými specifiky. Problémem bývá odložení léčby kvůli vývoji plodu nebo špatná diagnóza. Někteří lékaři totiž přisuzují nález běžným hormonálním změnám. Na problematiku a nedostatečnou informovanost veřejnosti chce upozornit projekt Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu s kampaní Maminkou navzdory rakovině prsu. Ta startuje benefiční vernisáží fotografií Aleny Marcinka Syslové 13. května 2024 v Českém muzeu hudby.

Rakovina prsu si nevybírá, ročně zasáhne tisíc nových pacientek do 45 let věku

Fotografie z chystané výstavy Maminkou navzdory rakovině, foto: Alena Marcinka Syslová

Obecně jsou karcinomem prsu více ohroženy ženy nad 45 let věku a po menopauze. Nemoc ovšem zasahuje také mladší pacientky, výjimkou nejsou ani ženy do 35 let věku. Jejich onemocnění mívá horší prognózu kvůli větší agresivitě nádoru a jeho tendenci brzy metastazovat do jater, kostí a plic, a také pro fakt, že první příznaky nemoci jsou zaměňovány za jiné patologické jevy. Výsledkem je odložení diagnózy a následné léčby. To se rovněž stává u těhotných pacientek. Běžným případem je žena v očekávání, jež si nahmatá bulku v prsu. Vydá se za lékařem, ten nález bez důkladnějšího vyšetření přisoudí hormonálním změnám a vyhodnotí bulku jako tukovou nebo běžné zduření mléčné žlázy zapříčiněné narůstající hladinou progesteronu. Ženy by se neměly nechat odbýt a trvat na vyšetření ultrazvukem. Samy by neměly podceňovat jakoukoli změnu v prsou na základě měsíčního samovyšetření. Stejné pravidlo platí pro ženy, které si bulku nahmatají během období kojení.

Počet těhotných pacientek s rakovinou prsu narůstá. Dle prof. MUDr. Petry Tesařové, CSc., přednostky Ústavu radiační onkologie ve Fakultní nemocnici Bulovka za to může i posouvání věkové hranice prvního porodu, kdy je žena déle vystavena účinku estrogenu v rámci menstruačního cyklu. Zhruba na každých tři tisíce porodů nyní připadá jeden zhoubný nádor. “Přestože případů nemocných s rakovinou prsu v těhotenství nebo bezdětných pacientek se zhoubným nádorem prsu přibývá, současné léčebné možnosti umožňují nemocným bezpečně porodit v rámci léčby nádoru nebo po jejím ukončení. Možnost radovat se ze zdravého dítěte potom významně násobí radost z překonání rakoviny,” říká prof. Petra Tesařová.

Chemoterapie v těhotenství? Ano, radioterapii je však nutno odložit

Pokud biopsie nálezu potvrdí zhoubný nádor, lze i těhotnou pacientku léčit. První tři měsíce je terapie nemožná z důvodu poškození embrya / plodu. Od druhého trimestru lze nádor chirurgicky odstranit a rovněž využít chemoterapii, ať už v neoadjuvantním nebo adjuvantním (pooperačním) režimu. Vybraná cytostatika používaná během chemoterapie plod nepoškozují. Naopak s radioterapií, cílenou biologickou léčbou, imunoterapií a hormonální terapií musí pacientka a její ošetřující onkolog vyčkat po narození dítěte. Po celou dobu gravidity je pacientka sledována v ambulanci rizikového těhotenství. Dobrou zprávou je, že naděje na uzdravení těhotných žen s karcinomem prsu je stejná jako u netěhotných. Novopečená maminka se ovšem musí smířit s faktem, že se její dítě bude muset obejít bez kojení, jež je třeba ukončit hned po porodu. Onemocní-li žena karcinomem prsu v době, kdy kojí, je léčba snazší, neboť k ní lze přistoupit okamžitě bez ohledu na zvolený druh terapie. Opět platí nutnost ukončit kojení a přejít na umělou stravu dítěte.

Samotné těhotenství není rizikovým faktorem pro vznik rakoviny prsu u mladých žen. Mezi ty patří brzká první menstruace, odkládaní mateřství, stres a jeho následkem snížená imunita, dále nadměrná konzumace alkoholu, obezita nebo mutace určitých genů, např. BRCA1 a BRCA2. Studie opakovaně dokázaly, že pacientky, které otěhotní po ukončení léčby karcinomu prsu, mají menší riziko návratu nemoci než ty, které děti po zvládnuté léčbě nemají. Dobrou zprávou je skutečnost, že těhotenství negativně neovlivňuje riziko recidivy u žen s hormonálně závislým nádorem, tedy typem rostoucím při zvýšených hladinách estrogenu nebo progesteronu.

 

Maminkou navzdory rakovině prsu

Na relativně malou informovanost laické veřejnosti, praktiků nebo gynekologů ohledně výskytu rakoviny prsu v těhotenství a během kojení letos upozorní projekt Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu prostřednictvím nových informačních brožur a fotografií Aleny Marcinka Syslové na výstavě s názvem Maminkou navzdory rakovině prsu. Benefiční vernisáž snímků zachycujících pacientky, které si nepříznivou diagnózu v těhotenství vyslechly, s jejich dětmi, proběhne v Českém muzeu hudby na pražském Újezdě 13. května od 18:30 h. Příběhy těchto žen si lze přečíst na webu www.bellisky.cz.

„V mnoha případech je podobný jmenovatel, skutečnost, že si žena nahmatala bulku v těhotenství, šla s ní k lékaři, ten jí neposlal na vyšetření, ale nález spojil s graviditou. To vše prodloužilo diagnostiku a oddálilo léčbu. Tato skutečnost opakující se u více případů nás inspirovala k tomu, abychom vydaly novou informační brožuru a nafotily fotografie odvážných žen, které jsou ochotné podělit se o svůj příběh a být symbolem naděje, že lze rakovinu prsu v tomto období překonat a být tady pro své dítě. Sdílením své zkušenosti chtějí zabránit tomu, aby na tuto nemoc zemřela další maminka,“ přibližuje cíle kampaně Ing. Nikol Pazderová, MPA, manažerka projektu Bellis. Její slova potvrzuje jedna ze zapojených pacientek, Nicol Winkler: „V sedmém měsíci těhotenství jsem si nahmatala bulku v prsu. Sono podle bývalého gynekologa vypadalo dobře, prý to byla zduřelá mléčná žláza. Jenže ta údajně zduřelá žláza rostla. Rychle. Můj nový gynekolog mě poslal do nemocnice na mamograf, ten zhoubný nádor potvrdil.“

O náročnosti diagnózy rakoviny v těhotenstvím a jejím vlivu na psychiku vypráví další pacientka Lucie Kmochová: „Když se onkoložka dozvěděla, že jsem těhotná, doporučila mi jít na potrat. Prý by těhotenství pro mě bylo riskantní, protože by se s operací muselo čekat, dokud plod nebude mít vyvinuté orgány. Emoce se mi střídaly jako na houpačce – vyděšení z nemoci, nadšení z těhotenství, deprese, že dítě nemá šanci, protože už jsem byla na riskantní scintigrafii kostí. Strašně moc jsme si dítě chtěli nechat. Když už jsme byli s partnerem rozhodnuti pro potrat, naštěstí jsme v mammocentru narazili na jednu doktorku, která nám vše vysvětlila a okamžitě svolala primáře i přednostu kliniky a nabídli nám řešení, jak pokračovat v těhotenství a zároveň absolvovat léčbu.“ Tři měsíce po skončení porodila zdravou dceru a aktuálně čeká na rekonstrukci prsa. A jako většina žen si po překonané nemoci užívá života a je vděčná za svoje dítě.

Připravily jsme 10 příběhů s fotografií, které lze v rámci kampaně využít, najdete na webu: https://www.bellisky.cz/pribehy/

 

O projektu Bellis

Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu je projektem Aliance žen s rakovinou prsu, o. p. s. Od roku 2012 poskytuje pomoc a podporu ženám, které onemocní karcinomem prsu v produktivním věku.

Projekt Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu se zaměřuje na mladé pacientky (do 45 let věku), které procházejí nebo prošly léčbou spojenou s nádorovým onemocněním prsu. Onemocnění v brzkém věku s sebou přináší řadu specifických problémů z rodinné, pracovní, zdravotní a sociální oblasti (mateřství, těhotenství, návrat do zaměstnání, partnerské vztahy, děti, rekonstrukce prsu, sebevědomí…). Právě ty jsou v životě každé pacientky stěžejní a léčba karcinomu prsu je do značné míry ovlivňuje. Proto je velmi důležité vzájemné předávání vlastních zkušeností pacientek.

Hlavním cílem projektu je propojení mladých pacientek s nádorovým onemocněním prsu a poskytnutí si podpory a pomoci (odborné i laické) v průběhu léčby a po prodělané léčbě. Projekt pravidelně pořádá pro pacientky terapeutické pobyty, aktivity na zvyšování sebevědomí narušeného léčbou (módní přehlídky, koncerty, workshopy), nabízí online lekce onkojógy a stojí za vydáním úspěšné knihy Nejsi na to sama – průvodce rakovinou prsu, která v roce 2022 získala na European Breast Cancer Conference v Barceloně ocenění Art and Humanities Award.

 

 

Kontakty

www.bellisky.cz

www.breastcancer.cz

FB a Instagram @mybellisky

 

Kontakt pro média:

Ing. Nikol Pazderová, MPA, manažerka projektu Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu

Mob. 774 578 877

E-mail: mybellisky@gmail.com

 

 

 

[1] Kolektiv Národního screeningového centra, 4/2024, data sbírána v letech 2018-2022.