stamp-2

Trvalé následky léčby rakoviny prsu

Trvalé následky léčby rakoviny prsu

🎀TRVALÉ NÁSLEDKY I Máte za sebou celé kolečko spojené s léčbou rakoviny prsu (chemoterapie, operace, ozařování, začali jste s hormonální léčbou…) v tu chvíli věříte a moc doufáte, že už to všechno těžké máte za sebou a vrátíte se ke svému životu před léčbou…Bohužel ve většině případů tento scénář nenastane. Okolí vás opět vnímá jako plně zdravou a výkonnu, ale vy se ne a ne po léčbě dostat do své plné fyzické a mentální kondice:

⚛️ stavy únavy, vyčerpání, chronické únavy, které se s postupem času (let) od léčby zhoršují

⚛️ lymfatické otoky

⚛️ bolesti kloubů a kostí

⚛️ omezená hybnost končetin po operaci

⚛️ neuropatie – brnění nohou/rukou

⚛️ zapomínání, my tomu říkáme “chemický mozek”, zhoršení paměti, časté přeříkávání…

⚛️ při hormonální léčbě návaly horka, zhoršený spánek, řídnutí kostí…

⚛️ snížení sexuálního apetitu

⚛️ o psychice snad ani mluvit nemusíme (snížené sebevědomí, úzkosti, strach z návratu onemocnění nebo vzniku metastáz, splíny až depresivní stavy)

⚛️ a mohly bychom bohužel pokračovat dál…

Sdílíme tuto krásnou fotografii, protože by málokdo řekl, že je Nikola pacientkou s rakovinou prsu, která se musí každodenně s výše popsanými následky léčby potýkat. Nejsou vidět, ale jsou přítomné a pacientky se s nimi musí potýkat skutečně každý den. Ovlivňují osobní život, omezují v profesním životě, často vedou právě k psychickým potížím.

TRVALÉ NÁSLEDKY ONKOLOGICKÉ LÉČBY a s nimi spojená kvalita života pacientek v remisi onemocnění rakoviny prsu je naše velké téma (“survivorship”), kterému se věnujeme.

Velkou část informací zpracováváme do druhého dílu knihy Nejsi na to sama s podtitulem po léčbě rakoviny prsu, ale také chceme připravit odborné semináře pro pacientky, abychom jim pomohly aspoň trochu zmínit trvalé následky a naučily je, jak s nimi pracovat. Tomuto tématu bude také věnována naše Lednová konference pro pacientky s rakovinou prsu.

📸 Nádherné foto od naší Helena Szmigielová – fotografie

#mybellisky