stamp-2

TRVALÉ NÁSLEDKY ONKOLOGICKÉ LÉČBY

TRVALÉ NÁSLEDKY ONKOLOGICKÉ LÉČBY
🎀Máte za sebou celé kolečko spojené s léčbou rakoviny prsu (chemoterapie, operace, ozařování, začali jste s hormonální léčbou…) v tu chvíli věříte a moc doufáte, že už to všechno těžké máte za sebou a vrátíte se ke svému životu před léčbou…Bohužel ve většině případů tento scénář nenastane. Okolí vás opět vnímá jako plně zdravou a výkonnu, ale vy se ne a ne po léčbě dostat do své plné fyzické a mentální kondice:
⚛️ stavy únavy, vyčerpání, chronické únavy, které se s postupem času (let) od léčby zhoršují
⚛️ lymfatické otoky
⚛️ bolesti kloubů a kostí
⚛️ omezená hybnost končetin po operaci
⚛️ neuropatie – brnění nohou/rukou
⚛️ zapomínání, my tomu říkáme “chemický mozek”, zhoršení paměti, časté přeříkávání…
⚛️ při hormonální léčbě návaly horka, zhoršený spánek, řídnutí kostí…
⚛️ snížení sexuálního apetitu
⚛️ o psychice snad ani mluvit nemusíme (snížené sebevědomí, splíny až depresivní stavy)
⚛️ a mohly bychom bohužel pokračovat dál…
TRVALÉ NÁSLEDKY ONKOLOGICKÉ LÉČBY a s nimi spojená kvalita života pacientek v remisi onemocnění rakoviny prsu je naše velké téma (“survivorship”), kterému se chceme v následujících měsících intenzivně věnovat v podobě výzkumu kvality života. Velkou část informací chceme zpracovat do druhého dílu knihy Nejsi na to sama s podtitulem po léčbě rakoviny prsu, ale také chceme připravit odborné semináře pro pacientky, abychom jim pomohly aspoň trochu zmínit trvalé následky a naučily je, jak s nimi pracovat.
Přečtěte si článek o trvalých následcích s naší Belliskou Nikol Musilovou, děkujeme paní redaktorce, že se tímto, pro nás tolik důležitým tématem, zabývala.
📸 Nádherné foto od naší Helena Szmigielová – fotografie