stamp-2

Unikátní návrhářský projekt Lada inspirovaný onkologickým onemocněním rakoviny prsu

Unikátní návrhářský projekt Lada inspirovaný onkologickým onemocněním rakoviny prsu

Mladá designérka a návrhářka Tereza Helánová je studentkou Ateliéru designu oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Semestrální projekt pod názvem Lada, vytvořený na téma Metamorfóza, je spojením ženské něhy a odvahy v oděvu. Kolekce zobrazuje vývoj onkologického onemocnění prsu. Výrazným prvkem v oděvech jsou autorsky navržené potisky materiálů. Svým vzhledem vychází z mikroskopického vyšetření tkání, zvaného histologie. Tkáně se po odebrání obarví barvivem, a tak získají svůj narůžovělý odstín, jenž je provázán celou kolekcí. Histologické snímky jsou posunuty do grafické podoby, u které je zachována jejich signifikantní barevnost. Autorka ve své práci experimentovala i s vývojem udržitelného textilního materiálu, konceptem BioCouture. Materiál je tvořen bakteriální celulózou, která vzniká ze scoby (též známé jako kombucha).

Kolekce je tvořena čtyřmi dámskými modely. Oděvy odkazují na závažnost onemocnění a zároveň na odhodlání všech žen, které si prochází nebo procházely onkologickou léčbou. Kolekce v první řadě připomíná, že žena má právo cítit se ženou za jakýkoliv okolností.

Celý průběh projektu se nesl ve znamení spolupráce. Oděvy byly nafoceny studentem Ateliéru reklamní fotografie na UTB, Janem Vithou. Díky projektu Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu, byla jedinečná možnost oslovit pro focení, jako jednu z modelek, pacientku s rakovinou prsu paní Moniku. Společně tak vznikly snímky poukazující na celou myšlenku kolekce. V neposlední řadě projekt významně podpořil také Masarykův onkologický ústav v Brně, se kterým Tereza Helánová a Jan Vitha plánují společnou prezentaci kolekce a fotografií pro veřejnost již letos na podzim.

 

6. dubna 2024