KOMPENZAČNÍ POMŮCKY

stamp-2

KOMPENZAČNÍ POMŮCKY pro ženy s onemocněním rakovina prsu

Léčba spojená s onemocněním rakoviny prsu sebou přináší řadu změn na těle a může vyvolat některé vedlejší účinky léčby, které je možné řešit kompenzačními pomůckami. Potřeba těchto kompenzačních pomůcek může být dočasná nebo trvalá. Využití kompenzačních pomůcek se liší také podle toho, v jaké fázi léčby se pacientka nachází.

Většinu potřebných kompenzačních pomůcek pro pacientky s rakovinou prsu hradí zdravotní pojišťovna, na některé přispívá, případně se příspěvek liší dle dané zdravotní pojišťovny. Řada zdravotních pojišťoven disponuje programy pro onkologické pacienty, v rámci kterých je možné čerpat příspěvek například na pořízení paruky / protetické podprsenky / chladící čepice při chemoterapii. Doporučujeme si vyhledat informace na webu vaší konkrétní zdravotní pojišťovny tak, abyste mohly využít maximální nabízenou podporu.

V případě, že na danou kompenzační pomůcku přispívá pojišťovna z veřejného zdravotního pojištění, je potřeba, aby lékař vystavil „poukaz na léčebnou nebo ortopedickou pomůcku“. Platnost poukazu je 30 dní. Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku je možné uplatnit do 30 dnů od jeho vystavení předepisujícím lékařem, neurčí-li předepisující lékař jinak, nejpozději však do jednoho roku.

Paruka

Léčba chemoterapií způsobuje bohužel dočasnou alopecii (vypadání vlasů). Vlasy začínají zpravidla padat už po první aplikaci kolem 10. – 14. dne od podání první dávky. Pro řadu žen je toto období velmi náročné a částečně je možné tuto dočasnou změnu vizáže vyřešit koupí paruky. Doporučuje se hlavu oholit. Jakmile začnou vlasy padat, je pak velmi nepříjemné, když vlasy vypadávají postupně, je to psychicky velmi náročné pro pacientku, a také je nepříjemné to, že pokožka hlavy často svědí. Koupi paruky zvažte. Aktuálně plošně pojišťovny na nákup paruky nepřispívají, ale řada zdravotních pojišťoven hradí příspěvek z onkologického programu (příspěvek se pohybuje od 1 000,- Kč do 4 000,- Kč). Vypadání vlasů lze řešit zakoupením šátků / čepic / klobouku. Pokud se rozhodnete pro koupi paruky, existuje mnoho možností od paruky ze syntetických vláken až po pravé vlasy. Cena paruk se pohybuje od 2 000,- Kč až klidně po 30 000,- Kč u nejdražších variant. Ne každému je nošení paruky pohodlné. Záleží na situaci a na tom, zda například během léčby budete docházet do zaměstnání. Doporučujeme s koupí počkat klidně až na dobu, kdy vlasy vypadají, často je strach ze ztráty vlasů větší než poté daný výsledek a mnoho žen se rozhodne paruku nevyužít. Je to vhodné období pro experimentování, můžete si pořídit paruku v mnoha rozličných délkách, účesech i barvách. Pohodlnost nošení paruky velmi záleží na kvalitě zpracování paruky. Existují také nadace nebo organizace, které zprostředkovávají pořízení paruky. Paruku lze zakoupit ve specializovaném obchodě s parukami nebo v některých zdravotnických potřebách. Doporučujeme paruku před zakoupením vyzkoušet, je důležité, aby na hlavě dobře seděla a aby její nošení bylo pohodlné.

Příspěvky na paruku podle zdravotních pojišťoven:

VZP až 2 000,-

OZP až 4 000,-

VOZP až 1 000,-

ZPŠ až 4 000,-

ZPMV až 4 000,-

ČPZV až 2 000,-

Aktuální výši příspěvku a postup pro získání příspěvku najdete na webových stránkách jednotlivých zdravotních pojišťoven.

Chladící čepice při chemoterapii

Některá zdravotní zařízení nabízí možnost využití chladící čepice DigniCap / Paxman. Tato metoda není nabízena na všech onkologických pracovištích. V průběhu podání chemoterapie je nasazena chladící čepice, do které je vháněno chladící médium, které ochlazuje povrh hlavy, díky tomu se zpomaluje průtok krve ve skalpu a zabraňuje distribuci cytostatik do vlasových cibulek. Tím dochází ke snížení rizika vypadávání vlasů. Výrobce uvádí účinnost 80 – 90 %, zkušenost hovoří okolo 50 %. Účinnost je velmi individuální, někomu zůstane většina vlasů, někomu vypadají z poloviny, na někoho to neúčinkuje vůbec. Chlazení hlavy se zahajuje 30 minut před samotným zahájením chemoterapie, a trvá ještě 90 – 180 minut po skončení chemoterapie. Využití této metody prodlužuje pobyt při podání chemoterapie v nemocnici, také je doprovázen pro někoho nepříjemnými pocity chladu a zimy s možností dalších vedlejších účinků. Záleží na počtu cyklů chemoterapie, pokud je jich indikováno méně a dané pracoviště možnost nabízí, je to určitě na zvážení. Tuto metodu je nutné si hradit, stojí okolo 1 000,- Kč – 2 000,- Kč za jednu terapii. Více informací vám případně sdělí váš ošetřující onkolog. Na použití chladící čepice při chemoterapii lze využít příspěvek od některých zdravotních pojišťoven např. až 2 000,- Kč od VZP.

 

Pooperační podprsenka (dočasná)

 Pooperační kompresní podprsenka je vhodná po mastektomii nebo plastické rekonstrukci prsu. Pomáhá tvarovat prsní tkáň, stabilizuje tvar v důsledku rovnoměrné distribuce tlaku dle lékařských doporučení. Při nošení nedochází k posouvání nebo pohybu tkáně či prsního implantátu. Léčebný přínos: snižuje nebezpečí lymfedému, snižuje nebezpečí dráždění a zánětu tkáně, snižuje nebezpečí pooperačního otoku a hematomu, zmenšuje bolest. Poukaz na pooperační podprsenku může předepsat gynekolog, chirurg, onkolog nebo lymfolog. Pojišťovna hradí na základně předepsaného poukazu částku do výše 974,40,- Kč. Pooperační podprsenka není předepisována vždy, pouze pokud o tom rozhodne operatér (chirurg), mnoho operatérů při mastektomii volí raději hojení bez komprese. Podprsenka je k dispozici v bílé a černé barvě.

 

Pooperační epitéza (dočasná)

 Pooperační epitéza je z příjemné textilní látky a je určena pro období po operaci prsu k dotvarování postavy v počáteční fázi po operaci. Nosí se zhruba 4 až 6 týdnů po operaci, protože je velmi lehká, symetrická, nedráždí citlivé okolí kolem jizvy, zadní strana je z bavlněného úpletu.  Výplň lze velikostně přizpůsobit zachovalému prsu, je k dispozici v mnoha velikostech. Pooperační epitézu může předepsat chirurg, onkolog nebo gynekolog. Pojišťovna hradí na základně předepsaného poukazu částku do výše 487,20,- Kč.

 

Epitéza trvalá (silikonová)

Na epitézu má nárok každá pacientka, která podstoupila operační zákrok související s diagnózou rakoviny prsu (mastektomie / prs záchovná operace), a které to předepíše lékař. Epitézu hradí všechny pojišťovny do stanovené výše, a to v klasickém provedení nebo v odlehčeném provedení. Nárok na epitézu má každá pacientka 1 x za dva roky. V případě oboustranné mastektomie vzniká nárok na dvě epitézy hrazené zdravotní pojišťovnou. Výše příspěvku obvykle pokryje cenu standardní epitézy.

Epitézu je vhodné si pořídit po provedeném operačním zákroku a po zahojení jizvy. Při jednostranné mastektomii je žádoucí začít nosit epitézu hned, jakmile se jizva po operaci zahojí, aby nedošlo k problémům způsobených nerovnoměrnou zátěží páteře. Na epitézu vypíše lékař „poukaz na zdravotní nebo ortopedickou pomůcku.“ Platnost poukazu je 30 dní.

Epitézy se dělí na standardní epitézu travalou, epitézu trvalou odlehčenou, epitézu trvalou korekční a epitézu trvalou samolepící. Lze si pořídit také epitézu vhodnou do vody a na plavání. Vhodnost epitézy s vámi probere ošetřující lékař, který vám předepíše poukaz na léčebnou pomůcku nebo se můžete poradit v prodejně zdravotních pomůcek. Epitézy se vyrábí v různých velikostech, tvarech a z různých materiálů, jsou anatomicky tvarované.

 

Epitézu standardní mammární (trvalou) může předepsat chirurg, onkolog, gynekolog nebo praktický lékař. Jedná se o epitézu neodlehčenou. Úhrada dle SÚKL je až do výše 1 752,80 Kč.

 

Epitézu samolepící nebo odlehčenou (trvalou) může předepsat chirurg, onkolog, gynekolog, lymfolog nebo pracoviště s činností angiologickou a lymfologickou. Do této skupiny patří epitézy odlehčené, epitézy Cosmetic a samolepicí epitézy Contact (i samolepicí korekční epitézy). Úhrada dle SÚKL je až do výše 2 918,98,- Kč.

 

Epitézu na plavání může předepsat gynekolog, chirurg, onkolog nebo praktický lékař. Konstrukční řešení prsní epitézy umožňuje výrazné odlehčení (až o 30 %), díky němuž se neprověšuje v mokrých plavkách. Epitéza je z průsvitného silikonu. Na epitézu lze uplatnit poukaz.

 

Epitézu korekční mamární (trvalá) může předepsat gynekolog, chirurg, onkolog nebo praktický lékař. Je vhodná po částečné operaci prsu.

 

Protetická podprsenka

Pro uložení a nošení epitézy je nutné použít speciální protetickou podprsenku. Tato podprsenka je na trhu k dostání v mnoha barvách a materiálech. Lze ji pořídit ve specializovaném obchodě se zdravotnickými potřebami při nákupu epitézy, ale v dnešní době tyto speciální zdravotní podprsenky nabízejí v sortimentu také velké módní řetězce (např. Lindex, Marks & Spencer), kde je možné je sehnat za přijatelné ceny. Na protetickou podprsenku nepřispívá zdravotní pojišťovna, ale lze ji hradit z onkologických programů vybraných zdravotních pojišťoven. Některé ženy si nechávají upravit své oblíbené spodní prádlo všitím kapsičky do podprsenky, možností je dnes opravdu mnoho včetně speciálních košilek na epitézu.

 

Plavky

Výrobci epitéz vyrábí kromě protetických podprsenek také plavky. Lze je zakoupit v prodejnách zdravotnických potřeb. Existují plavky dvoudílné i v celku, jsou dostupné v mnoha barevných a vzorových provedeních. Mnoho žen si plavky nechává upravit všitím kapsičky pro epitézu. Nemusíte se bát, i s epitézou lze bez problémů plavat a užívat si letních dovolených. Na plavky zdravotní pojišťovna nepřispívá na poukaz, ale opět některé pojišťovny hradí z programů pro onkologické pacienty.

 

Lymfatický návlek / lymfatické spodní prádlo

V případě, že se objeví jako vedlejší následek léčby lymfatický otok paže nebo hrudníku, je vhodné navštívit specializované lymfologické pracoviště. Na toto pracoviště vám vystaví doporučení onkolog nebo rehabilitační lékař. Lymfatické a pažní návleky jsou určeny k prevenci a léčbě lymfatického otoku vznikajícího po odstranění lymfatických uzlin a následné terapii. Léčba je vedena specialistou (lymfologem) ve spolupráci s rehabilitačním pracovníkem. Poukaz na tyto prostředky může lékař (lymfolog, onkolog, praktický lékař, rehabilitační lékař) předepsat každých 6 měsíců. Poukaz lze uplatnit ve zdravotnických potřebách.

 

Ilustrační foto: Prsa v Háji / Edita Atrusková