SAMOVYŠETŘENÍ PRSU

stamp-2

Samovyše­­tření prsu

Co můžete pro sebe udělat hned, nikam nechodit a nic to nestojí, je samovyšetřování prsů. Každá žena by se měla naučit je provádět, začít s tím již v mladém věku. U menstruujících žen se doporučuje vyšetření provádět mezi 7.-10.dnem menstruačního cyklu, to je žláza nejlépe prohmatná, nejméně citlivá.

Zdravý životní styl

Možnosti prevence vzniku onemocnění na individuální úrovni jsou omezené. Vzhledem k tomu, že u tohoto onemocnění nebyl dosud rozpoznán rizikový faktor vysvětlující jeho příčinu s uspokojivou spolehlivostí (jako je tomu např. u nádorů plic), jedinou možností boje je včasná diagnostika.

Je nepravděpodobné, že bychom mohli u mladých žen snížit incidenci zhoubných nádorů prevencí a snižováním rizikových faktorů. Stále větší důraz je obecně v medicíně kladen na primární prevenci – zdravý životní styl. Jedná se o postupy, které mohou snížit riziko vzniku nádorů a to nejenom nádorů prsu. Každá žena by si měla vyváženou stravou a pravidelným cvičením udržovat zdravou přiměřenou hmotnost s cílem předejít obezitě. U žen po menopauze a se silnou obezitou se zvyšuje riziko výskytu rakoviny prsu až 1,6 násobně. Podobné riziko přináší i zvýšená konzumace alkoholu. Zkrátit dobu zátěže mléčné žlázy hormony a zamezit tak zvýšení rizika může také těhotenství a porod prvního dítěte před 30. rokem (ideálně 20.rokem) věku ženy. Jasnou prevencí je vyhnout se kouření, a to i pasivnímu.

Vzhledem k tomu, že nejsilnější rizikové faktory jsou neovlivnitelné (genetické pozadí rodiny), je hlavní prevence sekundární. Velký význam má samovyšetřování prsů (i když zdaleka není stoprocentně spolehlivé) a pravidelné návštěvy u gynekologa. V ČR vzhledem k častému výskytu rakoviny prsu existuje preventivní screeningový program. Znamená to, že každá žena od 45let se bezplatně jednou za dva roky může dostavit na mamografické vyšetření. Mají-li ženy vyšší riziko vzniku nádoru, mohou být pravidelně vyšetřovány již od mladšího věku a v častějších intervalech.

Stručně a jednoduše řečeno – všeho s mírou. Snažte se jíst pestrou a zdravou stravu, dostatek čerstvého ovoce a zeleniny ( zcela postačí plody vzešlé v našich zeměpisných podmínkách). Pravidelné užívání potravinových doplňků rozhodně není na místě. Dbejte na dostatek pravidelného pohybu ( alespoň 30 minut denně, stačí svižná chůze), hlídejte si svou hmotnost, nadváha je jasným rizikovým faktorem rakoviny prsu.

Nekuřte, a to ani svátečně, braňte se pasivnímu kouření. Alkohol konzumujte příležitostně a v rozumném množství ( u žen max 2dc vína denně). A především zachovejte si dobrou náladu, radost ze života, pozitivní ladění a zkuste ve svém životě minimalizovat stres.