Diagnóza rakoviny prsu přišla ve 20. týdnu těhotenství

Jana Zámečníková

stamp-3

Jana Zámečníková

Paní doktorka nad tím naštěstí nemávla rukou a zachovala se naprosto skvěle, za což jsem jí moc vděčná

Vše začalo v roce 2019, bylo mi 32 let a byla jsem zhruba v polovině těhotenství. Při sprchování jsem si v levém prsu nahmatala větší zduřeninu, přisuzovala jsem ji změnám v těhotenství. Rakovina mě vůbec nenapadla, protože jsme ji neměli v rodině a já byla přece mladá a čekala jsem miminko…

 

Každopádně jsem se rozhodla zeptat se na to své gynekoložky, ke které jsem měla jít za několik dní na kontrolu. Paní doktorka nad tím naštěstí nemávla rukou a zachovala se naprosto skvěle, za což jsem jí moc vděčná. Pro náš klid mi dala žádanku na ultrazvuk, i když jsme věřily, že to bude v pořádku. Zavolala jsem si tedy o termín, po upozornění, že mám hmatný nález a jsem těhotná, jsem šla na vyšetření už za dva dny. Na ultrazvuku se paní doktorce nález nezdál a pro jistotu se rozhodla udělat biopsii.

 

O týden později mi bohužel byla sdělena diagnóza rakoviny prsu a rozjelo se kolečko všech možných vyšetření, aby se zjistilo, zda se rakovina nestihla dostat do dalších orgánů. Naštěstí se žádné metastáze nepotvrdily. Na doporučení mamárního týmu jsem krátce na to podstoupila jednostrannou mastektomii s odebráním uzlin v podpaží, v sentinelové uzlině byla objevena mikrometastáza, ostatní byly naštěstí úplně čisté.

 

Necelé dva týdny po operaci mi už kapala první chemoterapie. Vlasy mi vypadaly za další dva týdny. Do porodu jsem dostala celkem 3 chemoterapie, které jsme zvládli i s mým chlapečkem v bříšku, kterého doktoři v průběhu léčby pečlivě kontrolovali.

 

Aby nebyly velké prostoje v léčbě, bylo mi na 37tt naplánováno vyvolání porodu, rodila jsem přirozeně a narodil se nám krásný zdravý chlapeček. Hned následující týden bylo třeba navázat čtvrtou chemoterapií, po které následovalo dalších 12 s týdenním intervalem. K tomu se přidala roční biologická léčba a hormonální léčba, kterou mám na cca 5-10 let.

 

Momentálně jsem pod pravidelnou kontrolou lékařů, a doufám, že už to navždy zůstane jen u těchto pravidelných kontrol.