Vlasy nejsou ruka - dorostou. Jedno jsem si ale slíbila - až mi vlasy opět dorostou, obarvím si je narůžovo, protože symbolika je nesmírně silná věc schopná hýbat pohořími.

Hana Samsonová

stamp-3

Hana Samsonová

Růžové vlasy jako symbol podpory pro všechny ženy s rakovinou prsu a jako symbol prevence

Když jsem byla v dubnu 2022 diagnostikována s triple negativním nádorem prsu II. stupně – velmi agresivního a velmi rychle rostoucího typu rakoviny prsu a později ještě i s genetickou predispozicí BRCA1, věděla jsem, že v mém životě nastane hodně změn. I přes závažnost situace jsem však ani na vteřinu nepochybovala, že se vyléčím. Že to nebude lehké a sáhnu si na dno mi bylo jasné. Ale moje psychické nastavení a chuť žít bylo to, díky čemu mohu psát to, co čtete nyní vy.

Po druhé chemoterapii jsem shodila dolů vlasy jelikož mi začaly hodně padat a já nejsem ten typ, co se bude kvůli každému vypadnutému vlasu trápit. Vlasy nejsou ruka – dorostou. Jedno jsem si ale slíbila – až mi vlasy opět dorostou, obarvím si je narůžovo, protože symbolika je nesmírně silná věc schopná hýbat pohořími. Svůj příběh jsem sdílela s veřejností od první chemoterapi proto, abych zvýšila povědomí o prevenci rakoviny prsu, a také proto, že prevence dokáže zachraňovat životy.

V říjnu 2022 jsem dostala poslední chemoterapii a od té doby mi vlasy začaly dorůstat. Bylo tedy více než symbolické, abych si svou další změnu v životě naplánovala na tuto dobu. V říjnu navíc probíhá pink october – měsíc boje proti rakovině prsu a další akce spojené s uvědoměním si toho, že náš život tady není a nemusí vůbec být automatický a že se k němu máme tak stavět.

Jak už to bývá, člověk míní a Bůh mění – nevyšlo mi to na říjen. Ale to nevadí. Na výsledku to nic nemění. Svůj slib jsem v sobě nosila rok a čtvrt a konečně jsem se dočkala. Své vlasy jsem si obarvila narůžovo. Ne proto, abych měla “lajky” na sítích, abych byla extravagantní a středem pozornosti. Ale proto, že jsem sama byla onkologická pacientka. Proto, že vím, jaké to je sáhnout si na dno svých sil. A také proto, abych podpořila všechny onkologické pacientky s rakovinou prsu. Ne že by změna barvy sama o sobě něčemu pomohla, ale symbolika je velmi silná věc a může mít velký účinek a dopad na vaše okolí. Věřím, že když jde člověk příkladem, může i jeden jediný hlas, stejně jako symbolika, hory přenášet 🩷