"Maluji lidi, kteří jsou na tom podobně nebo stejně jako já a ukazuji celému světu, jak krásní jsou."

Jari Kolín Janatová

stamp-3

Jari Kolín Janatová

Podpora rodiny dokáže mnohé

Po značnou část života jsem si myslela, že jsem se narodila pro sport. Jako malá jsem prošla atletikou, moderní gymnastikou a taneční průpravou.

Jsem celkem normální žena, která toužila po velké rodině a dětech. Jako malá jsem chtěla být paní učitelkou v mateřince, jenže mé studijní předpoklady k tomu tenkrát nesměřovaly. Vyjma tělocviku a výtvarné výchovy bylo na základce vše spíš dobré, než skvělé.

Nejen kvůli mým studijním výsledkům nakonec padlo rozhodnutí: cukrařina. Mělo to velmi blízko k tvořivosti jako takové. A tak jsem se vyučila cukrářkou, ale ani u toho jsem nezůstala. Moje životní cesta mne pořád táhla ke sportu…

Stále jsem se rozhodovala, co se životem. Nakonec zvítězila láska ke sportu a já ve 27 letech odstartovala životní dráhu profesionální instruktorky fitness, aerobiku, zumby a pohybových aktivit s dětmi. V oboru jsem si vybudovala renomé. Když už jsem byla tam, kde jsem chtěla být, rozhodla jsem se ještě víc posunout a začala po letech opět studovat pedagogiku. To už jsem měla 4 děti a skvělého manžela. Bylo to skoro jako v pohádce…

…pak ale přišel pád, kdy si člověk uvědomí, co je důležité a jaká je jeho cesta. Roku 2013 jsem dostala varování v podobě rakoviny. Z hodiny na hodinu se změnil život mě i mé rodiny. Nebýt manžela a sestry, jen těžko bych touto nemocí proplouvala. Pak se moje nemoc začala tiše plížit do mého těla i do hlavy. Moje pocity se hromadily uvnitř a já musela něco udělat – nešlo jen sedět a koukat.

A tak jsem začala tam, kde jsem před lety na základce skončila: zase jsem malovala. Obrazy mi pomáhaly pustit do světa všechno, co mě trápí, i to, co jsem neuměla lidem kolem sebe říct. Začaly tak vznikat práce, ve kterých se odrážely střípky mých snů a nesplněné touhy a zároveň působily jako má terapie ve vztahu k životu i nemoci.

Obrazy maluji různými technikami. Často používám kombinované (enkaustické) malování, které mi dává svobodu duše a volnost. Olejomalby krajin zase vypráví o cestování ve snech. Poslední dobou maluji i realistické portréty, ale tam mám zvláštní záměr.

Maluji lidi, kteří jsou na tom podobně nebo stejně jako já. Celému světu ukazuji, jak krásní jsou. Krása duše a možnost vyjádřit své pocity na plátně jsou jednou z věcí, které mne absolutně pohltily. Smyslem vystavování těchto obrazů je, že všichni vidí, že i s nemocí jde jít kupředu…

♥ Vaše Jari Kolínová – Janatová

 

Příběh je zveřejněn se souhlasem autorky. Projekt Bellis nezodpovídá za faktickou správnost příběhu. Text prochází pouze stylistickou a gramatickou korekturou.