stamp-2

Rakovina prsu v těhotenství a v laktaci – Maminkou navzdory rakovině prsu – osvětová kampaň

Rakovina prsu v těhotenství a v laktaci – Maminkou navzdory rakovině prsu – osvětová kampaň

Maminkou navzdory rakovině prsu

 

Rakovina prsu se týká i mladých žen, nevyhýbá se těhotným ani kojícím!

 

V České republice onemocnění rakovinou prsu každá 8. žena. Ročně se toto nejčastější onkologické nemocnění u žen týká okolo 7 700 pacientek. Z toho okolo 1 000 žen jsou mladší věku 45 let. Nádory u mladších žen bývají často agresivnější a mají tendenci se častěji vracet. Nádorové onemocnění prsu lze v současné době velmi dobře léčit a zajistit dané ženě relativně kvalitní život, ale je nutné onemocnění diagnostikovat včas. Klíčová je proto prevence tohoto onemocnění. Bohužel i přes dostupnou cílenou léčbu a úspěšný mamografický screening pro ženy od 45 let věku stále na rakovinu prsu ročně zemře okolo 1 700 žen. V České republice žije okolo 100 000 žen, které si léčbou rakoviny prsu prošly.

Rakovina prsu si nevybírá kdy, nevybírá si koho a hlavně si nevybírá věk.

Potkat v čekárně na onkologii mladou ženu v šátku bez vlasů je dnes bohužel již relativně časté, ale bohužel se tam objevují také ženy s těhotenským bříškem nebo s kočárkem s malým miminkem. Takový pohled člověka zabolí, protože tato žena by si měla užívat nadcházejícího mateřství nebo si v kruhu nejbližších užívat první týdny života svého právě narozeného miminka. Příběhů mladých žen, kterým byla diagnostikovaná rakovina prsu v těhotenství nebo v době laktace jsou stovky. Bohužel nádorové onemocnění prsu v tomto období bývá diagnostikováno pozdě a bývá často agresivní. Ne všechny příběhy mají šťastný konec a ženy, které by si zasloužily vidět vyrůstat své děti, s nimi již nemohou být. Ve více příbězích je podobný jmenovatel a to skutečnost, že žena si nahmatala v těhotenství bouličku a šla s ní ke svému lékaři, ten jí neposlal na vyšetření, ale nález bouličky spojil s těhotenstvím. To vše prodloužila diagnostiku a ač i v těhotenství lze rakovinu prsu bezpečně a úspěšně léčit, léčba se zahajuje se značným zpožděním. Tato skutečnost, která se bohužel opakovala u více případů, nás inspirovala k tomu, abychom vydaly tuto brožuru a nafotily fotografie statečných a odvážných žen, které jsou ochotné svůj příběh na těchto stránkách sdílet a být symbolem naděje, že lze rakovinu prsu v tomto období překonat a být tady pro své dítě. Odvyprávěním svého příběhu chtějí zabránit tomu, aby na tuto nemoc zemřela další maminka.

Rády bychom apelovaly na odborníky, hlavně gynekology, aby nebrali bouličky a jiné komplikace v prsech v těhotenství a během laktace na lehkou váhu, ale aby vždy v případě jakékoliv pochybnosti odeslali ženu na vyšetření.

Chtěly bychom, aby i ženy, které jsou těhotné nebo kojí a nahmatají si v prsu bulku, aby situaci řešily a nenechaly se odbýt. Nechceme nikoho strašit, ale chceme, aby se příběhy se špatným koncem neopakovaly!

Rády bychom, aby každá žena, která z různých důvodů musela odložit těhotenství až okolo 35. roku věku nebo ta, která podstupuje hormonální stimulace nebo umělé oplodnění, vždy před těhotenstvím nejprve podstoupila preventivní ultrazvukové vyšetření v akreditovaném mamocentru.

Milé ženy, zdraví svých prsou máte doslova ve svých rukou. Provádějte si každý měsíc samovyšetření prsu, může vám to zachránit nejen prso, ale hlavně váš život!

Za projekt Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu

Ing. Nikol Pazderová, MPA

Manažerka projektu, diagnostikovaná rakovinou prsu ve 23 letech

 

Karcinom prsu a těhotenství

Pacientek s karcinomem prsu v těhotenství a v době kojení přibývá. Jedním z důvodů je nepochybně fakt, že se posouvá věk prvního porodu. Zhruba na každých 3 tisíce porodů připadá jeden zhoubný nádor. Těhotné pacientky s malignitou v prsu umíme v současné době úspěšně léčit.

V prvním trimestru těhotenství je ale jakákoliv terapie obtížná z důvodů nebezpečí poškození plodu. Od druhého trimestru už můžeme nemocné bezpečně operovat, a také léčit chemoterapií, která paradoxně nijak nepoškozuje plod. Po porodu musíme odložit ozařování, biologickou cílenou léčbu, hormonální terapii nebo imunoterapii. Snažíme se, aby pacientka mohla porodit spontánně v termínu porodu. Součástí týmu lékařů pečujících o takové pacientky je i gynekolog a porodník. Nemocná je sledovaná v ambulanci rizikového těhotenství.  Prognóza těhotných s karcinomem prsu není zásadně horší než netěhotných pacientek. Po porodu je nutné ukončit kojení.

Bezdětné pacientky mohou uvažovat o těhotenství po úspěšném ukončení léčby nádoru, zhruba po dvou letech. Údaje z klinického sledování takových pacientek opakovaně prokázaly, že nemocné, které otěhotní po léčbě karcinomu prsu mají dokonce lepší prognózu než ty netěhotné. Překvapující je i zjištění, že ani nemocné s hormonálně závislým nádorem nemají horší naději na přežití své nemoci, pokud otěhotní.

Nedávno byla publikovaná také studie u pacientek s genetickou mutací BRCA1/2, která také na velkém souboru nemocných potvrdila relativní bezpečnost těhotenství po léčbě karcinomu prsu. Musíme mít ale na paměti, že u těchto žen stále zůstává riziko návratu nemoci pramenící z původního typu a rozsahu nemoci.

Cílem naší léčby karcinomu prsu je úplné vyléčení nemocných a jejich návrat do zdravého a kvalitního života. Radovat se z vlastního dítěte, představuje tu největší radost nejen pro uzdravené ženy, ale i pro nás, lékaře. Jsou to přeci takt trochu i naše děti.

prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.

přednostka Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Bulovka

odborná garantka a expertka na léčbu rakoviny prsu

Odkaz na tiskovou zprávu

Foto: Alena Marcinka Syslová

PŘÍBĚHY

 

Novinky projektu

Bellisky součástí iniciativy WOMEN4HEALTH
Přečíst
Projekt Pěstuj se jako vzácnou květinu pro Bellisky v Brně
Přečíst
Co vám pomůže pozitivně ovlivnit fungování těla a mysli po léčbě rakoviny prsu? Poslechněte si osmý díl našeho podcastu
Přečíst
Bellisky v týdeníku RESPEKT!
Přečíst
Kniha Nejsi na to sama – průvodce rakovinou prsu opravdu pomáhá pacientkám v každém věku
Přečíst