stamp-2

Hlasitá podpora kampaně ‘Maminkou navzdory rakovině prsu’ rozezněla České muzeum hudby

Hlasitá podpora kampaně ‘Maminkou navzdory rakovině prsu’ rozezněla České muzeum hudby

Za přítomnosti dvou set hostů a silně emotivní atmosféry proběhlo 13. května v Českém muzeu hudby spuštění kampaně Maminkou navzdory rakovině prsu. V majestátní budově na Malé Straně byly vernisáží představeny fotografie žen, jež si vyslechly diagnózu rakoviny prsu v těhotenství, laktaci nebo před otěhotněním. Dojemné snímky z dílny fotografky Aleny Marcinka Syslové se dočkaly obdivu stejně jako ženy, jež jsou na nich zachyceny. Celý večer byl tématicky doprovázen hudebními vystoupeními, která perfektně doplnila dojemný čas plný podpory a sounáležitosti.

 

Každý rok si diagnózu karcinomu prsu vyslechne v České republice přes sedm tisíc nových pacientek. Těch mladých do 45 let věku je tisíc a mezi nimi i desítky těhotných žen nebo maminek v laktaci. Aktuálně na tři tisíce porodů připadá jeden s diagnózou rakoviny prsu rodičky. Přestože se počet gravidních žen s karcinomem prsu zvyšuje, moderní léčba dokáže ženě pomoci a dovolit jí donosit své dítě. Je však nutné přijít včas a nenechat se odbýt lékaři, že bulka nalezená v prsu je pouze hormonálním výstřelkem těla. Kampaň projektu Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu s názvem Maminkou navzdory rakovině prsu není poselstvím pouze vůči mladým ženám, ale především směrem k praktickým lékařům a ošetřujícím gynekologům. Případ, kdy si žena našla bulku v ňadru a byla odbyta slovy, že se jedná o běžné zduření žlázy vlivem zvýšených hladin hormonů v těhotenství či během kojení, není bohužel výjimečný. Některé ženy pak do ordinací onkologů přijdou pozdě, když je nemoc v pokročilém stádiu.

 

Ačkoli se jedná o vážné téma, benefiční vernisáž v Českém muzeu hudby rozhodně nebyla plná tíživé atmosféry. Naopak. Dvě stě hostů se bavilo a dojímalo při šansonech Zdenky Trvalcové, živých gospelech Leony Gyöngyösi nebo jímavých áriích operní pěvkyně Oliny Vít Krumpholzové, jež je sama pacientkou s karcinomem prsu. Závěrečné melodie patřily písni Síla v nás od Niny Schwarz, kterou zazpíval sbor pacientek a zpěvačky Barbory Mottlové. Večerem provázela nejen manažerka projektu Bellis Nikol Pazderová, ale také moderátorka Kateřina Pechová. Svou podporu vyjádřily ve svých proslovech také poslankyně Mgr. Martina Ochodnická a MUDr. Romana Bělohlávková. O zkušenosti přímo z ordinace a studií se podělila přední česká onkoložka zabývající se karcinomem prsu prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.

 

Aby se kampaň šířila dál, byly představeny nové brožury s příběhy všech žen a jejich dětí, které jsou na fotografiích Aleny Marcinka Syslové zachyceny. Věříme, že sdílení jejich zkušeností pomůže mnohým  ženám, aby sebraly odvahu a řešily své zdravotní potíže včas. A aby ten čas získaný léčbou patřil jim, jejich dětem a partnerům.

 

Na střípky z večera se můžete podívat na fotografiích ve fotogalerie níže. Tiskovou zprávu o kampani a další materiály najdete zde. Příběhy maminek s historií diagnózy karcinomu prsu pak neleznete v sekci Příběhy.

 

 

Novinky projektu

Žij a buď šťastná – jak na to po léčbě rakoviny prsu?
Přečíst
Jakou pomoc a podporu můžeme nabídnout ženě s rakovinou prsu?
Přečíst
Poběž s námi za zdravá prsa v Mostě, Praze, Českých Budějovicích a Olomoci – Night run a charitativní Avon běh na 5 km
Přečíst
Příběh Lucie Kmochové a její dcery Lucinky z kampaně MAMINKOU NAVZDORY RAKOVINĚ PRSU
Přečíst
Máme nafoceno!
Přečíst